www.onel.ir

نوعی سنگ آهک متخلخل است. این سنگ به جا مانده از رسوبات آب های معدنی، غارها ود چشمه های آب گرم یا از رسوب کف دریا و رودخانه ها می باشد که به صورت پهنه های نسبتأ وسیع دیده می شود. اصلی ترین ترکیب شیمیایی تراورتن عبارت است از CaCo3 .
از آنجا که منابع گسترده تراورتن در ایتالیا و ایران یافت می شود، تعداد وسیعی از بناهای رم و ایران با استفاده از این سنگ ساخته شده اند. بزرگترین بناهایی که زیبایی این سنگ را به تصویر کشیده اند، آمفی تئاتر بزرگ رم و همچنین بناهای تاریخی در ایران از جمله رختشویخانه زنجان، ستون های خورهه و آتشکده آتشکوه در استان مرکزی می باشد.
تراورتن دارای رنگ های متنوع و بافت نواری شکل است، که بسته به حضور ترکیبات آهن، کلسیم و دیگر ناخالصی ها رنگ های سفید،کرم، خاکستری، نقره ای، لیمویی، قرمز و شکلاتی به خود می گیرد. این سنگ را می توان از دو جهت برش داد؛ در صورتیکه برش عمودی بر لایه ها باشد سنگ ها به صورت موج دار (Vein Cut) و در صورتی که برش به موازات لایه ها باشد (Cross Cut)، سنگ ها به صورت بی موج تولید خواهدشد.

نوع دیگری از سنگ های تراورتن از موج های منظمی برخوردار نمی باشد که در صورت برش آنها سنگ هایی با امواج نامنظم یا اصطلاحأ موج پیچ تولید می شوند.
حفرات سنگ تراورتن معمولأ به وسیله ی مخلوطی از سیمان سفید و میل، ترکیبات اپوکسی رنگ یا رزین های پلی استر، پروماستیک می شوند یا به صورت پرنشده مورد استفاده قرار می گیرند. علاوره بر این، این سنگ ها به صورت ساب خورده (Polished)، بدون ساب (Unpolished)،مات (Honed)، چرمی شده (Brushed)، قدیمی شده (Antique) و … نیز مورد استفاده قرار می گیرند.
امروزه تراورتن به دلایلی از قبیل: مقاومت قابل قبول، برخورداری از سطحی سخت، برش و صیقل پذیری ایده آل، شرایط استخراج ایده آل، قابل دسترس بودن، زیبایی ظاهر، وجود تخلخل جهت چسباندن راحت به ملات، برخورداری از خاصیت عایق حرارتی صوتی به دلیل داشتن حفرات، موارد کاربردی فراوانی دارد.
تراورتن در نماهای روکار داخلی و بیرونی، سنگ فرش، پاسیو، سنگ پله و کف حیاط قابل استفاده می باشد. به طور حتم شناخت انواع این سنگ که به نوعی بومی کشور ما نیز محسوب می شود، بسیاری از ما را در انتخاب مصالح ساختمانی مناسب یاری می رساند.