www.onel.ir

  

تراورتن : 

این نوع سنگ که متخلخل و از ترکیبات آهن و کلیسم می باشد در  رنگ های: خاکستری، ، لیموئی،    قهوه ای، شکلاتی، قرمز، سفید، زرد، سیاه می باشد.به علت داشتن حفره عایق حرارتی و صوتی بوده و از مقاومت نسبتاً بالایی برخوردار است. حفره های سطح روی سنگ در موقع فراوری پر می شود و حفره های موجود در سطح پشت سنگ جهت درگیری ملات سیمان و جلوگیری از سقوط سنگ بسیار ایده آل است.سنگ تراورتن در دو نوع موج دار و بدون موج برش داده می شود.

 

مرمریت:

سنگ های مرمریت از سنگ های دگرگون هستند که دارای استحکام و مقاومت بالایی هستند که نسبت به تراورتن سخت تر ولی نسبت به سنگ گرانیت دارای مقاومت کمتری است.سنگ های مرمریت بیشتر برای تزئینات، پله ها، کف سالن و نماسازی داخلی مورد استفاده قرار می گیرند.سنگ های مرمریت دارای رنگ های متنوعی از جمله سبز، سفید، خاکستری، قرمز و … می باشند که که مواد معدنی مختلف به وجود آورنده این رنگ ها هستند.سنگ های مرمریت ایران شامل : بهسنگان، خوبسنگان، چهرک، قرمز خوی بی موج، قرمز خوی موجدار، پوست ماری، سبز نایین، سروستان و …است.

گرانیت:

کاربرد گرانیت: گرانیتها هم به صورت خرد شده و به صورت قواره مورد استفاده قرار می گیرند. در حالت خرد شده معمولا در اجزاء بتون، در جاده سازی، زیرسازی راه آهن، تزئین پیاده روها ، . . . کاربرد دارد. به صورت قواره در سنگ ساختمانی در قسمتهای بیرونی و داخلی ساختمانها و در بناها یا دیواره ها ، در مجسمه سازی، زیربنای تأسیسات اسکله ها، سنگ فرش خیابانها و .. کاربرد دارد. گرانیتها به علت سختی زیاد، شفافیت، زیبایی خیره کننده، تنوع رنگها و طرح ها در بازار جهانی به عنوان یک سنگ تزئینی گران قیمت مورد استفاده قرار می گیرد. گرانیتهای روشن و قرمز و صورتی به علت رنگ، بسیار ارزنده است و در بازار جهانی جایگاه ویژه ای دارد. خصوصیات مهم گرانیت ها این خصوصیات به دو دسته خصوصیات گرانیت ساختمانی و خصوصیات گرانیت خرد شده تقسیم بندی می شود.


%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%86%db%8c%d8%aa-%d9%be%d9%84